Εγγραφές στην Α΄ Δημοτικού

Οι εγγραφές για την Α’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα πραγματοποιηθούν από 2 έως 18 Μαΐου 2018.

Τη σχολική χρονιά 2018 – 2019 στην Α’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες που έχουν γεννηθεί από 1 – 1 – 2012 έως 31 – 12 – 2012 .

Τα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ για την εγγραφή στην Α' τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

Α. Υπεύθυνη Δήλωση του γονέα ή κηδεμόνα του μαθητή με τα παρακάτω στοιχεία:

1. επώνυμο μαθητή        2. όνομα μαθητή   3. όνομα πατέρα

4. όνομα μητέρας   5. ημερομηνία γέννησης.

Σε περίπτωση που δύο ή περισσότεροι προς εγγραφή μαθητές στο ίδιο σχολείο έχουν και τα πέντε (5) στοιχεία ίδια, θα πραγματοποιείται ταυτοποίηση με επιπλέον στοιχεία που θα δηλώνει ο γονέας/κηδεμόνας, όπως είναι η διεύθυνση κατοικίας.

Β. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Σας ενημερώνουμε ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς.

Γ. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

Δ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή.

Ε. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

Στ. Το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο δημοτικό.