25η Μαρτίου 1821

Το μήνυμα του σχολείου μας είναι :« Η λευτεριά δε χαρίζεται, η λευτεριά κατακτιέται»
Μέσα από πολλες δράσεις οι μαθητές /τριες τίμησαν τους ήρωες της Επανάστασης.

Οι μαθητές της Ε ´ επισκέφτηκαν το πολεμικό μουσείο της πόλης μας και είδαν από κοντά όπλα και στολές από εκείνη την εποχή. Μια ενδιαφέρουσα ξενάγηση που έμαθαν και είδαν αξιόλογα πράγματα. Ξεχώρισε το έργο του καλλιτέχνη μας Ν. Φλώρου.
Σήμερα 24/3/2023 παρουσίασαν στις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου δρώμενα με πρωταγωνιστές ήρωες της επανάστασης. Φώναξαν Ελευθερία ή Θάνατος σαν τους Κλέφτες πάνω στα κορφοβούνια.

Οι μαθητές της Στ ´ περπάτησαν στα λημέρια των Κολοκοτροναίων στο Λιμποβίσι και επισκέφτηκαν το σπίτι του Γέρου του Μοριά. Τιμούμε τους προγόνους μας με σεβασμό απέναντι στην ιστορική κληρονομιά που μας άφησαν.

polmous1   polmous2     polmous3

polmous4  polmous5   polmous6