Επισκέψεις στη Δημόσια Βιβλιοθήκη

Επισκέψεις στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Τρίπολης

Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016

Μυθολογία και Τέχνη

Οι μαθητές της Δ2´ τάξης επισκέφτηκαν τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Τρίπολης.

Τα παιδιά συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Μυθολογία και Τέχνη», που αποτελεί μία «ξενάγηση» στον υπέροχο κόσμο της ζωγραφικής από την περίοδο της Αναγέννησης έως τις μέρες μας. Μέσα από πίνακες εμπνευσμένους από την ελληνική μυθολογία και τους ήρωές της, οι μαθητές διηγήθηκαν τους μύθους, εξέφρασαν τα συναισθήματα που τους προκάλεσαν διάφοροι πίνακες και παρατήρησαν τις διαφορετικές προσεγγίσεις και τεχνοτροπίες του κάθε ζωγράφου.

Τρίτη 8 Μαρτίου 2016

«Αγγίζοντας τον κύκλο».

Βιωματικό εργαστήριο σε μαθητές Δημοτικού από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Αρκαδίας «Ανέλιξη» σε συνεργασία με τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Τρίπολης.

Στο εργαστήριο, που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων της Δ.Κ.Β.Τ., πήραν μέρος οι μαθητές της ΣΤ´ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τρίπολης, συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους. Μέσα από διασκεδαστικές βιωματικές δραστηριότητες, τα παιδιά είδαν στην πράξη την αξία της συνεργασίας και της αλληλοβοήθειας, συζήτησαν για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της ατομικής και της ομαδικής προσπάθειας, και επικεντρώθηκαν στα θετικά στοιχεία του χαρακτήρα των συμμαθητών τους που τους οδηγούν στον αλληλοσεβασμό και στη αρμονική συνύπαρξη μέσα στην ομάδα.

Συντονίστρια εργαστηρίου: Ιωάννα Σίδερη, Ψυχολόγος

Βιωματικό εργαστήριο στους μαθητές της Ε΄Δημοτικού

σε συνεργασία με τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Τρίπολης.

Δύσκολη η συνεργασία; Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τρίπολης έδωσαν την απάντηση:
Δουλεύοντας ομαδικά
 Δημιουργούμε νέες φιλίες
 Σεβόμαστε τις γνώμες των άλλων
 Πειθαρχούμε
 Συνεργαζόμαστε
 Παίρνουμε και δίνουμε βοήθεια
 Μαθαίνουμε καινούργια πράγματα
 Συνδυάζουμε τις ιδέες μας
 Τελειώνουμε πιο γρήγορα και πιο εύκολα

Συντονίστρια εργαστηρίου: Ιωάννα Σίδερη, Ψυχολόγος