ΝΤΟΥ ΝΤΟΥ ΝΤΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΠΑΝΤΟΥ

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η 3η Ποδηλατοπορεία του Σχολείου μας

στους δρόμους της πόλης μας.

Μπράβο στα παιδιά μας για τη συμμετοχή τους!!!

Ευχαριστούμε πολύ:

Το Δήμο Τρίπολης για τη φιλοξενία των μαθητών στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στο Μερκοβούνι και στο Μαλλιαροπούλειο Θέατρο καθώς και για την παραχώρηση ποδηλάτων και ποδηλατικών κρανών προκειμένου να υλοποιηθεί η δράση μας αυτή.

Το Τμήμα Τροχαίας της Ελληνικής Αστυνομίας για την υποστήριξη της ποδηλατοπορείας και την ενημέρωση των μαθητών στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής, για τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας

Τον ΕΟΣ Τρίπολης για την ενημέρωση των μαθητών μας για την ασφαλή οδήγηση του ποδηλάτη και τη συνοδεία τους στην ποδηλατοπορεία.

ΑΓΩΝΕΣ ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ

Στους σχολικούς αγώνες ποδοσφαίρου και πετοσφαίρισης των Δημοτικών Σχολείων της πόλης μας, που έγιναν στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο της Τρίπολης, την Πέμπτη 18 Μαΐου 2017,  συμμετείχαν οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄  τάξης του Σχολείου μας.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας για τη συμμετοχή τους!

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία αποσκοπεί στην ουσιαστική επισήμανση των αναγκών και των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία, ενώ έρχεται να υπενθυμίσει και να επικυρώσει την ανάγκη για ουσιαστική μετοχή των ΑμεΑ σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνικής ζωής και τα οφέλη της συμμετοχής αυτής για το σύνολο της κοινωνίας.

Οι παραολυμπιακοί αγώνες είναι η κορυφαία αθλητική διοργάνωση για αθλητές υψηλών επιδόσεων με αναπηρία.

Το σύνθημα των αγώνων είναι:

«ΨΥΧΗ – ΣΩΜΑ – ΠΝΕΥΜΑ»

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης ταυτίστηκαν με τους τυφλούς.

Δοκίμασαν τα παραολυμπιακά αθλήματα:

•       Goalball για αθλητές με πρόβλημα όρασης
  •       Boccia για αθλητές με παραπληγία που βρίσκονται σε αναπηρικό αμαξίδιο
  •       Καλαθοσφαίριση για αθλητές με αναπηρικό καροτσάκι
  •       Πετοσφαίριση για αθλητές με κινητική αναπηρία.

Ελάτε να παίξουμε Βόλεϊ

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το ενδοσχολικό πρωτάθλημα Βόλεϊ, που πραγματοποιήθηκε στο γυμναστήριο του Σχολείου από 30 Νοεμβρίου έως 8 Δεκεμβρίου.  Θα ακολουθήσει εκδήλωση στο Αμφιθέατρο και στο Γυμναστήριο του Σχολείου στις 16 Δεκεμβρίου και ώρα 10.00 το πρωί με θέμα:

«ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ – ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ».

Επίσημη προσκεκλημένη θα είναι η κ. Κουτσουμπού Βασιλική, πανελληνιονίκης και βαλκανιονίκης στο στίβο και στο αγώνισμα του άλματος σε μήκος, προκειμένου να μιλήσει στα παιδιά για τη χαρά του αθλητισμού, του υγιούς συναγωνισμού, της ευγενούς άμιλλας και  του ομαδικού πνεύματος και να απονείμει αναμνηστικά διπλώματα στους μαθητές που νίκησαν το πρωτάθλημα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ:

Στ1  :  6 Βαθμοί

Στ2  :  4 Βαθμοί