Μια φορά και ένα καιρό...τα Χριστούγεννα είναι εδώ.

eikona1

Τα Χριστούγεννα είναι αναμφίβολα η πιο μαγική και παραμυθένια περίοδος του χρόνου που το πέρασμά της δεν αφήνει ασυγκίνητους μεγάλους και μικρούς. Πέρα από τη λάμψη του χριστουγεννιάτικου δέντρου, τις μελωδίες αγαπημένων τραγουδιών, τον Άγιο Βασίλη με τα δώρα, σήμα κατατεθέν των γιορτών, όσοι έχουμε παιδιά ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν υπάρχει πιο όμορφος τρόπος να ζήσουμε τη μαγεία των Χριστουγέννων μέσα από τρυφερές χριστουγεννιάτικες ιστορίες.

Στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε παραμυθοσυνάντηση των μικρών παιδιών του σχολείου μας με το παραμύθι'' Ένα παράξενο χριστουγεννιάτικο δέντρο ''

eikona2

Σε αυτή την ιστορία τα παιδιά γνώρισαν την οικογένεια του λαγού που την παραμονή της Πρωτοχρονιάς έχοντας μόνο τρία αχλάδια για φαγητό, τα πρόσφεραν σε κάποιους που τα είχαν ανάγκη. Όμως... δεν έμειναν έτσι γιατί, την Πρωτοχρονιά η κυρία Καλοσύνη στόλισε ένα παράξενο χριστουγεννιάτικο δέντρο με καλούδια για την οικογένεια του λαγού.

eikona3

''ΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ''

Τα παιδιά μας κατασκεύασαν και ζωγράφισαν τους ήρωες, έστειλαν τις δικές τους ευχές στην οικογένεια του λαγού ,στόλισαν το παράξενο χριστουγεννιάτικο δέντρο, τραγούδησαν τα κάλαντα και ταυτίστηκαν με το παραμύθι.

Σε αυτή τη συνάντηση όπως ήταν φυσικό, δεν θα μπορούσε να λείψει ο Άγιος Βασίλης με τα δώρα του.

Χρόνια πολλά από καρδιάς εμείς θα ευχηθούμε τον κόσμο μας καλύτερο κάποια στιγμή να δούμε!!

eikona4                                eikona5