ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Ιστορίες του δάσους περίμεναν τα παιδιά στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Η ξύλινη ξύστρα του Τάκη με τις μαγικές της ιδιότητες έσωσε το δάσος από πυρκαγιά!!Τι έκαναν ο Τάκης και οι φίλοι του για να προστατεύσουν το δάσος;

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές/τριες της Α' και Β΄ τάξης διάβασαν την ιστορία ‘’Το δάσος της ξύλινης ξύστρας’’ και επισκέφθηκαν το παρακείμενο άλσος του σχολείου μας. Στο θεατράκι του άλσους συζήτησαν πώς μεγαλώνει ένα δέντρο-για τις ωφέλειες του δάσους-ποιο είναι το πολύτιμο δώρο που κάνει στο άνθρωπο-με ποιο τρόπο θα μπορούσαν να προστατέψουν το αλσάκι που είναι δίπλα στο σχολείο τους; Αποφάσισαν να γίνουν μικροί εθελοντές, να προσέχουν το άλσος κάθε μέρα, να μάθουν τα τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης και να τοποθετήσουν ταμπέλες για την προστασία του.

Τέλος έπαιξαν και χάρηκαν το παιχνίδι στη φύση.

IMG 1             IMG 2

IMG 3      IMG 5