ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

lixi1      lixi2

lixi3     lixi4

lixi5              lixi6

Με πρωταγωνιστές τα παιδιά μας και τα βιβλία που αντάλλαξαν τις προηγούμενες μέρες, πραγματοποιήθηκαν οι δράσεις για την τελική γιορτή του σχολείου στις 14 Ιουνίου 2022 με τίτλο ''Τα βιβλία ταξιδεύουν στην αυλή του σχολείου''.

Τα παιδιά έπαιξαν,τραγούδησαν και χόρεψαν συντροφιά με ένα βιβλίο.Μας ταξίδεψαν, ζωγραφίζοντας με κιμωλίες στο προαύλιο του σχολείου, τους ήρωες των βιβλίων που διάβασαν με ευχές για το καλοκαίρι.Μας πρότειναν όμορφους καλοκαιρινούς προορισμούς όπως τη λίμνη Τάκα στην Τεγέα,τη μαγική παραλία του Φωκιανού στην Αρκαδία και το μυθικό βουνό της Πελοποννήσου το Μαίναλο.

Στο χώρο του σχολείου λειτούργησε έκθεση εικαστικών με όμορφες δημιουργίες των παιδιών μας.

Μέσα από την έκθεση φωτογραφίας και κατασκευών που ετοίμασαν με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, γυρίσαμε όλοι μαζί πίσω στο χρόνο αναπολώντας τις όμορφες στιγμές της σχολικής χρονιάς που πέρασε.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ παρέα με τρία υπέροχα βιβλία

'ΤΟ ΓΟΝΕΟΤΡΟΦΕΙΟ' του Χρήστου Δασκαλάκη

‘ΟΙ ΚΟΡΥΦΕΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ' του Νίκου Μιχαλόπουλου και

‘Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΚΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ’ του Άρη Δημοκίδη.

ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟΙ ΡΥΘΜΟΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Απόκριες ονομάζονται οι τρεις εβδομάδες πριν από την Καθαρά Δευτέρα οπότε αρχίζει και η μεγάλη νηστεία της Σαρακοστής. Ονομάστηκαν έτσι επειδή, τη περίοδο αυτή, συνηθίζεται να μην τρώνε κρέας οι Χριστιανοί, δηλαδή «να απέχουν από κρέας».

Το κύριο γνώρισμα στις Απόκριες είναι οι μεταμφιέσεις τις οποίες συναντάμε σεολόκληρη την Ελλάδα, καθώς και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Το όνομα τωνμεταμφιεσμένων διαφέρει από τόπο σε τόπο: κουδουνάτοι, καμουζέλες,μούσκαροι, αλλά το κοινότερο είναι μασκαράδες και καρνάβαλοι.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου τίμησαν την Αποκριά με μεταμφιέσεις,παραδοσιακούς αποκριάτικους χορούς και παιχνίδια!

Και του χρόνου! Καλή Σαρακοστή!

apokries1              apokries2

apokries3             apokries4

Προβολή ταινίας

provoli1provoli3provoli2

Την Τρίτη στις 17-5-2022 στο αμφιθέτρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε ,σε όλα τα τμήματα ,  η προβολή της κινηματογραφικής ταινίας "1821-Η Φλόγα της Επανάστασης" .

Εκδήλωση για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Την Παρασκευή 1/10/2021 οι τάξεις του σχολείου μας με τις εκπαιδευτικούς των ξένων γλωσσών, κ.Κομποχόλη Αγγέλική(Αγγλικών) και κ.Τσοπανίδου Θωμαίς( γαλλικών) γιόρτασαν την Ευρωπαική μέρα Γλωσσών, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου. Στο προαύλιο του σχολείου μας οι μαθητές εκαναν διαλόγους σε ευρωπαικές γλώσσες και όχι μόνο.Παρουσίασαν επίσης στο χώρο του σχολείου και μία έκθεση ζωγραφικής!!!

viber image 2021 10 01 13 17 02 387              viber image 2021 10 01 13 17 02 847

viber image 2021 10 01 13 17 03 288