Μικροί συγγραφείς και σχολική εφημερίδα

Την Τετάρτη, 14/12/2022, οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης παρουσίασαν στο αμφιθέατρο του σχολείου μας τα εικονογραφημένα βιβλιαράκια τους και το πρώτο τεύχος της εφημερίδας τους. Οι μαθητές καιρό τώρα προετοίμαζαν τις δικές τους ιστορίες. Αφορμή
στάθηκε η Παγκόσμια ημέρα ζώων στις 4 Οκτωβρίου. Από τότε εμπνεύστηκαν τους δικούς ήρωες- ζώα και δημιούργησαν με τη φαντασία τους εκπληκτικά συγγράμματα! Ο ενθουσιασμός τους ήταν μεγάλος και θέλησαν να εμπνεύσουν τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου. Παράλληλα, παρουσίασαν τα άρθρα τους από δράσεις της σχολικής ζωής του πρώτου τριμήνου. Μέσα , λοιπόν, από τις παραπάνω δράσεις είχαν τη δυνατότητα να γίνουν και δημοσιογράφοι με μεγάλη επιτυχία! Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε με ένα ζεστό χειροκρότημα και με το σύνθημα : « Και η συγγραφή … συνεχίζεται!».

efim1   efim2

efhm3    efhm4

efhm5

Για να δείτε και να κατεβάσετε την εφημερίδα πατήστε στην εικόνα :

(1ο τεύχος εφημερίδας)

efimerida