6 Μαρτίου -Παγκόσμια ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε ´ τάξης του 3ου Δημοτικού σχολείου Τρίπολης παρουσίασαν σε όλους τους μαθητές του σχολείου ένα βιντεάκι που δημιούργησαν, για την εκστρατεία που διοργανώνει το Χαμόγελο του Παιδιού , με θέμα την ενδοσχολική βία. Μία μαθήτρια διάβασε το δικό της βιβλιαράκι που έγραψε με τίτλο «Ο Πίτερ αλλάζει σχολείο», 3 ομάδες παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα και έγραψαν τους στίχους ενός τραγουδιού που μελοποιήθηκε από τη μουσικό του σχολείου μας κ.Ιωάννα Καπόγιαννη. Πολύτιμη η βοήθεια και της εκπαιδευτικού πληροφορικής κ.Κατερίνας Παρασκευοπούλου.Τα μηνύματα δόθηκαν σε όλους. Το σχολείο είναι αγάπη! Όχι βία στα σχολεία!! Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και τους αξίζουν συγχαρητήρια!!! Το βιντεάκι θα ανεβεί στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

via1 via2 via3   via4    via5      via6 via7    via8

via9  via10

Ένα διαδραστικό βιβλίο για την ενδοσχολική βία με τίτλο: Ο Πίτερ αλλάζει σχολείο !!!!