Στολισμός του Χριστουγεννιάτικου δέντρου του σχολείου μας

Οι ευχές των παιδιών είναι τα καλύτερα στολίδια για το χριστουγεννιάτικο δέντρο. Οι μαθητές του σχολείου μας έκαναν ζωγραφιές με ευχές για τα χριστούγεννα και τη νέα χρονιά και με αυτές στόλισαν το χριστουγεννιάτικο δέντρο του σχολείου μας στο κέντρο της πόλης μας.

dentro1 censored    dentro2                                       dentro3

Διαφορετικότητα

Το σχολείο μας με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία τη Δευτέρα όλες οι τάξεις υλοποίησαν δράσεις με αφίσες, ζωγραφική, παιχνίδι, προβολές, κατασκευές και κάθε τάξη και όλοι μαζί κατέληξαν σε συμπεράσματα. Το μήνυμα του σχολείου μας αποτυπώθηκε στην αφίσα « Σε αυτό το σχολείο αποδέχομαστε τη διαφορετικότητα» και δεσμευτήκαμε να το τηρήσουμε!!!

anapiria

17 Νοέμβρη 1973

«Δίχως τουφέκι και σπαθί, με τον ήλιο στο μέτωπο

Υπήρξατε ήρωες και ποιητές μαζί.
Είστε το ποίημα.»

Νικηφόρος Βρεττάκος

17     172

Παππούδες και γιαγιάδες εν δράσει....

Με αφορμή την 1η Οκτωβρίου, παγκόσμια ημέρα ηλικιωμένων, οι μαθητές/τριες του Ε2 του σχολείου μας προσκάλεσαν τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους στην τάξη για να παίξουν μαζί τους, να θυμηθούν την παιδική τους ηλικία, να αφηγηθούν μια δικιά τους σχολική ανάμνηση, να μιλήσουν για τα εγγόνια τους και αυτά γι' αυτούς.
Η συγκίνηση και η χαρά ήταν μεγάλη παίρνοντας δώρο τις ζωγραφιές τους, την αγκαλιά τους και την αγάπη τους.
Τους ευχαριστούμε πολύ!!!

1 φωτο                         2 φωτο censored

3 φωτο censored                          4 φωτο censored

Δράση του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τρίπολης

Ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τρίπολης την Κυριακή στις 22 Οκτωβρίου ολοκλήρωσε το 1ο διήμερο << Σεμινάριο Στρατηγικής και Δεξιοτήτων >> μέσω του επιτραπέζιου παιχνιδιού Stratego.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στην Τρίπολη, στην αίθουσα εκδηλώσεων του επιμελητηρίου Αρκαδίας.Το παρακολούθησαν αγόρια και κορίτσια του δημοτικού και του γυμνασίου με μεγάλη ευχαρίστηση και ικανοποίηση. Τους αγώνες (τουρνουά) του σεμιναρίου, εκτός από τους μικρούς μας φίλους, ενδιαφέρον έδειξαν και έλαβαν μέρος και γονείς. Επίσης οι συμμετοχές από το 3ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης ήταν πολλές και το πρώτο βραβείο κέρδισε ο μαθητής Κούσουλας Θεόδωρος από το τμήμα Ε2 και το τρίτο βραβείο ο Κούσουλας Γεώργιος από τη Β΄ τάξη. Πολλά συγχαρητήρια στους νικητές ,αλλά και σε όλους τους μαθητές που έλαβαν μέρος, από τη Διευθύντρια και το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας.