Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

anapiria

Η 3η Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία είναι  μια ευκαιρία για όλους να υιοθετήσουμε νέες στάσεις και συμπεριφορές απέναντι στην αναπηρία.

Οι Παραολυμπιακοί Αγώνες αποτελούν το κορυφαίο αθλητικό γεγονός για αθλητές με αναπηρία. Με σύνθημα ''Ψυχή- Σώμα -Πνεύμα'' δηλώνουν ότι η αναπηρία δεν αποτελεί εμπόδιο για τη συμμετοχή στον αθλητισμό.

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης σχετικά με την αναπηρία, τη διαφορετικότητα και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Τα παιδιά δοκίμασαν να σουτάρουν στο Μπάσκετ καθιστοί όπως οι αθλητές της Καλαθοσφαίρισης με αμαξίδιο, ταυτίστηκαν με τους τυφλούς και έπαιξαν τα Παραολυμπιακά αθλήματα  Boccia και  Γκόλμπολ  χρησιμοποιώντας μια μπάλα που στο εσωτερικό της έχει κουδουνάκια ώστε να αντιλαμβάνονται την κίνησή της.

img1     img2

img3    img4