ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

podilato1             podilato2 censored

podilato3 censored                podilato4

podilato5 censored

Στις 3 Ιουνίου με την ευκαιρία του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ποδηλάτου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δράση με θέμα ''Το ποδήλατο για τον άνθρωπο και το περιβάλλον''

Την δράση τίμησαν με την παρουσία τους οι πρωταθλητές ποδηλασίας του Παναθλητικού Ομίλου Τρίπολης Αλέξης Μάγκλαρης, Γιώργος Μάγκλαρης και Κωστής Τσετσώνης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για τα πλεονεκτήματα χρήσης του ποδηλάτου, τους βασικούς κανόνες ασφαλείας που πρέπει να τηρούν όταν μετακινούνται με ποδήλατο και συζήτησαν με τους πρωταθλητές ποδηλάτες για τα μυστικά του αθλήματος.

Τέλος διασκέδασαν με παιχνίδια ποδηλατικής δεξιοτεχνίας στο προαύλιο του σχολείου.

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

image1        image2

image3

Με αφορμή το μάθημα της Γλώσσας ‘’Αρχαία ελληνικά αθλήματα’’ στις 27 Μαίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' τάξης επισκέφθηκαν το Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Τρίπολης. Υπό την επίβλεψη προπονητών στίβου του Γ. Σ. Αρκαδίας δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στο τρέξιμο, το άλμα και τις ρίψεις, αγωνίσματα με ρίζες από την αρχαιότητα. Οι δραστηριότητες συνεχίστηκαν με πολύ παιχνίδι.

Ευχαριστούμε τους προπονητές του Γ. Σ. Συλλόγου Αρκαδίας για τις δράσεις γνωριμίας με τα αγωνίσματα του στίβου.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ-ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' και ΣΤ' τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην ημερίδα αθλοπαιδειάς -κλασικού αθλητισμού που πραγματοποιήθηκε στον υπέροχο αρχαιολογικό χώρο της Μεσσήνης στις 7 Απριλίου 2022.

Με συμμετοχές που ξεπέρασαν τις 350,τα παιδιά μας έλαβαν μέρος και συναγωνίστηκαν με παιδιά άλλων Δημοτικών σχολείων σε αγώνες δρόμου, στο άλμα σε μήκος χωρίς φόρα και στη ρίψη λίθου.

ΜΠΡΑΒΟ!! σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια και συμμετοχή τους.

Ιδιαίτερα συγχαίρουμε το μαθητή Παπαχαραλάμπους Σταύρο της Ε΄ τάξης για την 3η θέση που κατέλαβε στο αγώνισμα του άλματος σε μήκος χωρίς φόρα καθώς και την μαθήτρια Φούτρη Δημητρία για την 3η θέση που κατέλαβε στον αγώνα δρόμου σταδίου.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! και να θυμάστε παιδιά ότι ''Στον αθλητισμό είμαστε όλοι νικητές''

ekdromi1   ekdromi2

ekdromi3 ekdromi4

ekdromi5

Ονειρεύομαι θέλω μπορώ

IMg1

O συγγραφέας, εκπαιδευτικός και πρωταθλητής του Ακοντισμού Νίκος Μιχαλόπουλος υπογράφει στον κότινο του γυμναστηρίου του σχολείου μας με την ευχή ΄΄ονειρεύομαι θέλω μπορώ''

ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ τον αγώνα

ΘΕΛΩ να βάλω τα δυνατά μου

ΜΠΟΡΩ να νικήσω!!

Πανελλήνια σχολική ημέρα κατά της βίας στο σχολείο.

Για τους μαθητές του σχολείου μας είναι ημέρα της φιλίας, του σεβασμού, της ισότητας και της ειρήνης.

Με σύνθημα ''Δεν μαλώνω, δεν χτυπώ το παιχνίδι θέλω να χαρώ ''

οι μαθητές της ΣΤ' τάξης έπαιξαν και έδειξαν στους μαθητές του σχολείου τι σημαίνει’’ ευ αγωνίζεσθαι ‘’ στο παιχνίδι. Σεβάστηκαν τους κανόνες των παιχνιδιών, χειροκρότησαν την προσπάθεια όλων και έδωσαν συγχαρητήρια στους νικητές.

Τέλος όλα τα παιδιά έπαιξαν με τα μπαλόνια της φιλίας και συμφώνησαν ότι σε κάθε τους παιχνίδι όλοι πρέπει να είναι φίλοι.

bia1  bia2  bia3

bia4    bia5          bia6