2o Christmas Run στην Τρίπολη

Με σύνθημα ''Η κίνηση δίνει ζωή'' τρέξαμε, διασκεδάσαμε και απολαύσαμε τη διαδρομή στο 2ο Christmas run στην Τρίπολη, με την ομάδα του σχολείου μας. Εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές έδωσαν το παρόν. Μπράβο σε όλους! Συγχαρητήρια στο Φίλιππο και την Κλαίρη για την 1η και 2η θέση που κατάφεραν στα αγόρια και στα κορίτσια αντίστοιχα, στα 1.000 μ.

run1                run2

run3

Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Οι Παραολυμπιακοί Αγώνες είναι αθλητικές συναντήσεις για άτομα με σωματικές αναπηρίες και προβάλλουν τα κατορθώματα των ανθρώπων που μπορούν να ξεπερνούν τις δυσκολίες της αναπηρίας τους με τη θέλησή τους για ζωή και επιτυχία.

Το Γκόλμπολ είναι αποκλειστικά Παραολυμπιακό άθλημα. Πρόκειται για ομαδικό άθλημα, στο οποίο συμμετέχουν μόνο τυφλοί αθλητές ή αθλητές με μειωμένη όραση. Σκοπός του παιχνιδιού είναι η μία ομάδα να κυλήσει τη μπάλα με το χέρι προς την αντίπαλη πλευρά και να σημειώσει γκολ, ενώ οι αντίπαλοι παίκτες προσπαθούν να την αποκρούσουν με οποιοδήποτε μέρος του σώματός τους. Η μπάλα του Γκόλμπολ έχει στο εσωτερικό της  κουδουνάκια, τα οποία συμβάλουν στον ακουστικό προσανατολισμό των παικτών.

Τα παιδιά μας φόρεσαν μάσκες και δοκίμασαν να παίξουν Γκόλμπολ.Τα συναισθήματα... δεν περιγράφονται!

Σεβασμός, εκτίμηση και αποδοχή για τα άτομα με αναπηρία.

athl1                     athl2

ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

athlitismos1                          athlitismos2

athlitismos3                    athlisismos4

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και στην ενότητα του Κλασικού Αθλητισμού, μαθητές και μαθήτριες της Ε' και της ΣΤ' τάξης επισκέφθηκαν το γήπεδο των ρίψεων στο ΔΑΚ Τρίπολης.

Υπό την καθοδήγηση του Ομοσπονδιακού προπονητή των ρίψεων Δρακόπουλου Κωνσταντίνου και προπονητών του Γ. Σ. Αρκαδίας, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τα αγωνίσματα των ρίψεων, να δοκιμάσουν να ρίξουν ακόντιο, δίσκο, σφαίρα, σφύρα και να γνωρίσουν από κοντά τη μαθήτρια Δρακοπούλου Βαλεντίνα,  πρωταθλήτρια και βαλκανιονίκη της σφυροβολίας.

Η Βαλεντίνα παρουσίασε τον παλμό και τη ρίψη της σφύρας, έτρεξε μαζί με τα παιδιά και παρακολούθησε τις προσπάθειές τους.

Ευχαριστούμε πολύ το Γ.Σ.Αρκαδίας για την όμορφη δράση, και τη Βαλεντίνα που άφησε για λίγο τα μαθήματά της για να βρεθούμε μαζί.

Ευχόμαστε στη Βαλεντίνα πολλές επιτυχίες και καλή πρόοδο! Η θετική μας ενέργεια θα την συνοδεύει στους αγώνες της!

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

foto1          foto2

Με σύνθημα ''Η ΚΙΝΗΣΗ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ '' οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄και ΣΤ΄τάξης έπαιξαν Μπάσκετ. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το άθλημα του Μπάσκετ, να γνωριστούν καλύτερα, να γίνουν ομάδα και να διασκεδάσουν!!

Νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η ομάδα της ΣΤ’τάξης. Μπράβο στους νικητές αλλά και σε όλα τα παιδιά για την συμμετοχή τους και την προσπάθεια.

Ο αθλητισμός γυμνάζει το σώμα και καλλιεργεί το πνεύμα.  Αποτελεί παράδειγμα όχι μόνο σωματικής τελειότητας, αλλά και συνετής συμπεριφοράς. Γιατί, τελικά, ο αθλητισμός μπορεί να είναι μεγάλο σχολείο…

basket1    basket2