ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ

Στο πλαίσιο γνωριμίας με τον μυθιστοριογράφο, ποιητή και θεατρικό συγγραφέα Ιούλιο Βερν, του οποίου το όνομα έχουν δώσει οι μαθητές/τριες στη βιβλιοθήκη του σχολείου, προβλήθηκε στο αμφιθέατρο, η κλασική ταινία ''20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα'' από το ομώνυμο μυθιστόρημα του Γάλλου συγγραφέα. Τα παιδιά, ταξίδεψαν με το υποβρύχιο του κάπταιν Νέμο και έζησαν απίστευτες περιπέτειες στα βάθη των ωκεανών.

Στη συνέχεια ενημερώθηκαν για τα βιβλία του Ιούλιου Βερν που υπάρχουν στη βιβλιοθήκη του σχολείου, τα οποία μπορούν να δανειστούν.

bern1     bern2

bern3

Δράση στην βιβλιοθήκη μας!!

Υπό τους ήχους χαλαρωτικής μουσικής και με μια φωτογραφία από τα Χριστούγεννα, μαθητές και μαθήτριες της Ε' τάξης αφηγήθηκαν γεγονότα και συναισθήματα από τα φετινά Χριστούγεννα!!

Με τη δράση αυτή δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να υιοθετήσουν συμπεριφορές προσεκτικής ακρόασης και να καλλιεργήσουν την ικανότητα αφήγησης ιστοριών, καταστάσεων και συναισθημάτων.

IMG 20240118 104434 censored                   IMG 20240118 112408 censored

ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Με μια σειρά από δράσεις, η Δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας υποδέχθηκε τους μαθητές/τριες της Α' Β' Γ' και Δ' τάξης.

''Βιβλία... πολλά βιβλία''

Οι μαθητές/τριες της Α' τάξης, ξεφύλλισαν παραμύθια και μας μίλησαν για τους ήρωες που συνάντησαν.

''Γιούπι!! η βιβλιοθήκη άνοιξε''

Οι μαθητές/τριες της Β' τάξης, ξεφύλλισαν παραμύθια ζωγράφισαν τους ήρωες και άλλαξαν τους τίτλους των βιβλίων.

''Το σπίτι των βιβλίων''

Οι μαθητές/τριες της Γ' τάξης, ενημερώθηκαν για τους κανόνες λειτουργίας της βιβλιοθήκης, για το πρόγραμμα ''Χάρισε ένα βιβλίο'' και παρέλαβαν τις κάρτες δανεισμού.

'' Ένα βιβλίο περιμένει να συναντηθούμε''

Με την αφήγηση της ιστορίας ''Ο σκοπευτής'' από το βιβλίο του Νίκου Μιχαλόπουλου ''Οι κορυφές μέσα μας'' οι μαθητές της Δ' τάξης κατάλαβαν ότι με υπομονή και επιμονή μπορείς να καταφέρεις τα πάντα!!

IMG 20231023 093705 censored                                    IMG 20231024 095850 censored

IMG 20231025 122513

Χριστουγεννιάτικη παραμυθοσυνάντηση

Γιορτινή ατμόσφαιρα στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας με το παραμύθι ‘’Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι'' του Ευγένιου Τριβιζά, για τα παιδιά της Α' και Β' τάξης.

Τα παιδιά μεταμορφώθηκαν σε ποντικάκια, σκαρφάλωσαν στην κορυφή του Χριστουγεννιάτικου δέντρου και κατάφεραν να αγγίξουν το λαμπερό αστεράκι.

Τελικά, αν θέλουμε κάτι πολύ.. μπορούμε να το καταφέρουμε!

Η γιορτή συνεχίστηκε με ζωγραφιές, κάλαντα και δώρα.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

ch1     ch2   ch3

ch4    ch5    ch6