Στασινοπούλειο πολιτιστικό κέντρο

ΣΗΜΑΙΕΣ ΜΑΣ

Πανιά περίλαμπρα, σημάδια ιστορικά
Μια περιήγηση στην ιστορία της σημαίας μας μέχρι το 1821 απόλαυσαν οι μαθητές της Ε ´ και Γ ´ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τρίπολης στις 29/3/2023 στο Στάδιο Τεγέας. Η Μαιρηλί Χαραμή είναι η καλλιτέχνιδα που μας καθήλωσε!!!!

stasin1      stasin2     stasin3

27/3/2023 Μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη

Μας χαροποίησε ιδιαίτερα η επίσκεψη στο σχολείο μας του οδοντίατρου κ. Αναστάσιου Μαγκλάρα μετά από πρόσκληση για να μιλήσει στους μαθητές/τριες της Ε ´ τάξης. Η παρουσίαση που έκανε με απλά και κατανοητά λόγια κέντρισε το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών και έλυσε απορίες για τη φροντίδα των δοντιών από την παιδική ηλικία. Τόνισε ότι η πρόληψη είναι σημαντικός παράγοντας για την υγεία των δοντιών μας και πώς πρέπει να τα φροντίζουμε . Έπαιξε μαζί με τα παιδιά ένα κουίζ και εκείνα στο τέλος αποτύπωσαν σε χαρτί τις εντυπώσεις τους ( εικαστική απεικόνιση) από αυτή την ενδιαφέρουσα παρουσίαση και χαρίστηκαν με χαρά σε αυτόν.
Τον ευχαριστούμε θερμά για τις πολύτιμες συμβουλές του και τη συνεργασία μαζί μας!!!!!

odo1  odo2    odo3

odo4         odo5

8 Μαρτίου παγκόσμια ημέρα της γυναίκας « Η Γυναίκα στην Τέχνη» στο Μαλλιαροπούλειο θέατρο Τρίπολης

Οι μαθητές της Ε ´ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τρίπολης απόλαυσαν την Τετάρτη με αφορμή την παγκόσμια ημέρα της γυναίκας στο Μαλλιαροπούλειο θέατρο αξιόλογα έργα ζωγραφικής με θέμα τη γυναίκα σε έκθεση από τον σύλλογο «Οι επιβάτες στο τρένο του πολιτισμού».
Η προσφυγή στην τέχνη απελευθερώνει τον άνθρωπο από τον ψυχικό πόνο, ομορφαίνει τη ζωή του αισθητικά και εκφράζει κάθε ανθρώπινο συναίσθημα. Τα παιδιά είναι οι καλύτεροι αποδέκτες! Στη συνέχεια δημιούργησαν τα δικά τους έργα στην τάξη, παρακολούθησαν βίντεο με σπουδαίες γυναίκες που αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης και δύναμης για όλη την ανθρωπότητα και έγραψαν ποιήματα με θέμα τη γυναίκα μάνα τιμώντας τη σημαντική αυτή πλευρά της!!!

ginaika1   gineka2    ginaik3

ginaika4 ginaika5    ginaika6

Eκπαιδευτικό πρόγραμμα σε συνεργασία με το Κ.Π.Ε. Καστρίου

Στις 22/03/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ' τάξης εκπόνησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε συνεργασία με το Κ.Π.Ε. Καστρίου με τίτλο "Στα μονοπάτια του Γέρου του Μοριά". Περπάτησαν στα λημέρια των Κολοκοτρωναίων μέσα σε κατάφυτες διαδρομές, έπαιξαν βιωματικά παιχνίδια, δημιούργησαν τις δικές τους κατασκευές και αφίσες και απόλαυσαν την πλούσια φύση της αρκαδικής γης.

kpe1    kpe2    kpe3

kpe4  kpe5     kpe6

kpe7   kpe8

Περιήγηση στην παλαιά πόλη της Καλαμάτας

Την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και Στ’ τάξεων επισκέφτηκαν την Καλαμάτα και συγκεκριμένα το ιστορικό της κέντρο. Περπάτησαν στα γραφικά σοκάκια της και θαύμασαν το εκκλησάκι των Αγίων Αποστόλων.

Στη συνέχεια βρέθηκαν στον ιερό ναό της Υπαπαντής και έπειτα περιηγήθηκαν  στο Στρατιωτικό Μουσείο της πόλης, όπου είδαν σχετικά εκθέματα  καθώς και μία έκθεση με κειμήλια μεγάλης ιστορικής αξίας της παγκόσμια και τοπικής ελληνικής πολιτιστικής κληρονομιάς. Στο τέλος, πέρασαν ευχάριστα την ώρα τους στην πλατεία της Καλαμάτας.

kalamata1       kalamata2            kalamata3

kalamata4